ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Comunicate Hotărârile Biroului Executiv, în cadrul ședinței din 26 august 2019
Hotărârile Biroului Executiv, în cadrul ședinței din 26 august 2019 Imprimare Email

În prezența majorității membrilor săi (absent motivat - Bicheși Adrian), astăzi 26.08.2019, a avut loc ședința Biroului Executiv Alba, întrunit conform statutului AJF Alba:

Ordine de zi:

  1. Situație financiară;
  2. Cupa României, rezultate, împerechere faza a 2-a;
  3. Începerea competițiilor de seniori, excludere AS Dacia Mihalț;
  4. Contract asociere CSȘ Blaj – CS CIL Blaj;
  5. CJA Alba, informare;
  6. Campionatul Munților Apuseni, ediția 2019;
  7. Afilieri provizorii.
  1. Situație financiară;

Cluburile cu datorii din sezonul 2018-2019, au fost anunțate că dacă nu vor achita restanțele, indiferent dacă sunt sau nu, înscrise în sezonul 2019-2020, vor fi acționate în instanță, pentru recuperarea sumelor datorate, conform prevederilor legale, fiind împuternicit în această privință președintele AJF Alba: Petropulos Cristian.

  1. Cupa României - rezultate, împerechere faza a 2-a (din 22 septembrie 2019);

Jocurile din prima fază a Cupei României, au avut loc duminică, 25 august 2019:

 

Ora 11:00

AS Limbenii Limba 7-2 CS Cuprirom Abrud

AS Pănade 0-3 AS Viitorul Biia

Ora 13:00

AFC Lopadea Nouă 2-2 (1-3 dldd) AS Șoimii Ciumbrud

Ora 15:00

ACS Crăciunel 3-0 AS Dacia Mihalț (oaspeți neprogramați)

Ora 18:00

CS Gloria Cricău 2019 5-0 CS Voința Teiuș

AFC Viitorul Răhău 2-2 (5-6 dldd) AS Hidromecanica Șugag

CS Progresul Fărău 0-3 ACS Băgău

AS Euro Șpring 6-2 AS Inter Ciugud

AS Sportul Livezile 4-2 AS Mureșul Gâmbaș

AS Voința Beldiu 1-1 (4-6 dldd) CS Rapid CFR Teiuș

CS Spicul Bucerdea 1-8 AS Târnavele Tiur

AS Gaz Metan Valea Lungă 3-2 AS Tineretul Șona

În urma jocurilor din faza I, echipele calificate în faza 2 (22 septembrie 2019) au fost împerecheate astfel:

ACS Crăciunel – AS Viitorul Biia

AS Târnavele Tiur – AS Gaz Metan Valea Lungă

AS Șoimii Ciumbrud – ACS Băgău

CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș – AS Sportul Livezile

AS Euro Șpring – AS Limbenii Limba

ACS Gloria Cricău 2019 – CS Rapid CFR Teiuș

AS Hidromecanica Șugag – calificată direct în turul III 

  1. Începerea competițiilor de seniori, excludere AS Dacia Mihalț;

AS Dacia Mihalț a fost exclusă din toate competițiile, conform art. 30.15 din ROAF.

  1. Contract asociere CSȘ Blaj – CS CIL Blaj;

Se aprobă în unanimitate de voturi contractul de asociere pentru sezonul 2019-2020, dintre CSȘ Blaj (club cu activitate exclusiv de copii și juniori) și CS CIL Blaj (Liga 4 seniori), conform ROAF, articolul 4 Bis și a regulamentelor AJF Alba;

  1. CJA Alba, informare:

În data de 18 august 2019 a avut loc cursul de instruire a arbitrilor, iar în data de 21 august 2019 a avut loc retestare;

  1. Campionatul Munților Apuseni 2019

Faza finală a avut loc în perioada 3-4 august 2019. Faza interjudețeană a avut loc la Vadu Moților în data de 11 august și s-a disputat între județele Alba, Bihor, Hunedoara și Arad (Locul I-Bihor, Locul II-Hunedoara, Locul III- Alba și Locul IV- Arad);

  1. Afilieri provizorii;

-          CS Gloria Cricău 2019 (Liga 5)

-          CS Rapid CFR Teiuș (Liga 5)

-          CS Optimum Alba Iulia (copii și juniori)

-          ACS Kinder Teiuș (copii și juniori)

-          AFC Spinis Teiuș (copii și juniori)

-          CS Unit Alba Iulia (copii și juniori)

-          ACS Juniorul Sebeș (copii și juniori)

-          ACS Școala de Fotbal Ioan Suciu Blaj (copii și juniori)

 

Competitii 2024-2025