ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Supercupa AJF Alba 2014
Supercupa AJF Alba: AS Inter Ciugud - CS Industria Galda de Jos 1-3. Găldenii au câștigat Supercupa în prelungiri Imprimare Email

30Pe o vreme excelentă pentru fotbal, în fața a peste 600 de spectatori, CS Industria Galda de Jos (campioana ediției trecute de Liga a IV-a și proaspăt promovata în Liga a III-a) a câștigat a treia ediție a Supercupei AJF Alba, cu scorul de 3-1, după prelungiri, în dauna câștigătoarei ediției trecute a Cupei României - faza județeană, AS Inter Ciugud.

Stadionul „Cetate” din Alba Iulia a găzduit a treia ediție a Supercupei AJF Alba. În fața a peste 600 de spectatori, găldenii au început partida în atac, dar fără efect pe tabela de marcaj. Deși în prima repriză au fost „peste” echipa din Ciugud, găldenii s-au văzut conduși pe tabela de marcaj, după un eurogol marcat din lovitură liberă de veteranul Sorin Mărginean. Cea de a doua repriză a început cum nu se poate mai prost pentru Ciugud, iar după 10 minute, găldenii au egalat prin Alin Cîmpean, după un corner excelent executat de Andrei „Biba” Cernea. Din acel moment, moralul găldenilor a crescut, au încercat să închidă jocul în timpul regulamentar, dar au ratat ocazie după ocazie și jocul a intrat în prelungiri.

În prelungirile partidei, găldenii au presat în continuare poarta apărată de Adrian Bicheși, iar în cele din urmă au reușit să înscrie golul doi prin noua achiziție Alin Cîmpean. O altă achiziție a găldenilor, Radu Contor, a închis tabela în minutul 120 și CS Industria Galda de Jos a câștigat a treia ediție a Supercupei AJF Alba. Titlul de „Cel mai bun jucător” al Supercupei AJF Alba a fost câștigat de găldeanul Alin Cîmpean, marcator a două goluri.

Cele două echipe au introdus în teren următorii jucători:

AS Inter Ciugud: Bicheși Adrian - Dârjan Valentin, Bran Simion, Trușcă Adrian (99 Nicula Radu), Frătean Mihai, Oprea Mircea, Trușcă Răzvan, Stoia Iulian (46 Lupșan Daniel), Bran Ioan (56 Gherman Ioan), Bucur Rareș (46 Andreica Petre), Mărginean Sorin

Nu a evoluat: Crețu Răzvan

CS Industria Galda de Jos: Ștef Cătălin - Cîmpean Alin, Cernea Andrei, Haiduc Claudiu, Păcurar Paul (112 Cioară Alexandru), Ivașcu Cătălin, Ivașcu Cristian, Lungu Raul (116 Goangă Darius), Medrea Petru (69 Cristea Nicolae), Chirilă Mihai (85 Contor Radu), Frențiu Răzvan

Nu au evoluat: Szabo Laszlo, Dreghiciu Alexandru, Găldean Nicolae

Cartonașe galbene: Trușcă Răzvan, Bucur Rareș, Bran Ioan, Bran Simion, Trușcă Adrian, Lupșan Daniel/ Medrea Petru, Păcurar Paul, Cîmpean Alin, Cristea Nicolae, Ștef Cătălin

Au marcat: Mărginean Sorin (34)/ Cîmpean Alin (55, 107), Contor Radu (120)

Brigada de arbitri: Nemeș-Dan Cătălin (central), Văidean Alexandru (arbitru asistent), Sas Andrei Filip (arbitru asistent), Balea Horațiu-Horea (arbitru de rezervă)

Observator: Horvath Tiberiu

Pentru a putea viziona o galerie foto de la acest eveniment, vă rugăm să accesați facebook-ul AJF Alba (AICI) sau secțiunea foto a site-ului www.ajfalba.ro (AICI) și de la festivitatea de premiere (AICI).