ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Știri Etapa 1, din cadrul Cupei României, faza județeană
Etapa 1, din cadrul Cupei României, faza județeană Imprimare Email
Joi, 13 August 2015

În urma ședinței comisiei de competiții, s-a stabilit programul meciurilor contând pentru etapa întâi a Cupei României, ediţia 2016-2017, faza judeţeană, în cursă intrând cele 34 de echipe din Liga a V-a. Jocurile se desfășoară într-o singură manșă, sâmbătă 29 august şi duminică, 30 august, pe terenul primei echipe, considerate a fi organizatoare de joc.

În situația în care, după consumarea celor 90 de Cupa-Romaniei-Timisoreana-la-fotbalminute de joc regulamentare, rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute între sfârșitul jocului și prima repriză a prelungirilor. Dacă după reprizele de prelungiri egalitatea se menține, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare.

Important:

În ședința Biroului Executiv al Asociației Județene de Fotbal Alba, din data de 07.08.2015, s-au hotărât următoarele:

1. Costurile baremurilor de arbitraj și observare +indemnizația de transport, vor fi suportate în mod egal de către ambele echipe, conform art. 30 alin.13 din R.O.A.F.

2. Începând cu faza sferturilor de finală a Cupei României - faza județeană-, baremurile de arbitraj și observare vor fi aceleași cu baremurile de la Liga a IV-a.

Conform articolului 30 alin. 15 din R.O.A.F. : "Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă".

Echipele sunt obligate să folosească 1 jucător născut după 01.01.1997, pe tot parcursul jocului, cu excepția cazului în care este eliminat (cartonaș roșu).

Etapa I, din cadrul fazei județene de Cupa României, se va desfășura în weekend-ul 29-30 august 2015, de la ora 17:00, după cum urmează: