ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Cupa Satelor
CUPA SATELOR U 13: S-au înscris 12 comune. Prima fază a grupelor va avea loc în perioada 18-19 martie 2023 Imprimare Email

CUPA SATELOR

Jucători născuți în anul 2010 și mai tineri

În perioada 18-19 martie 2023, AJF Alba va organiza prima fază a grupelor la Cupa Satelor - competiție rezervată jucătorilor născuți în anul 2010 și mai tineri (fete 2008 și mai tinere). La ediția din acest an s-au înscris 12 comune, care au fost repartizate geografic în trei grupe a câte patru echipe. 

Regulametul competiției îl puteți citi AICI.Cupa Sate 2022

La finalul jocului din faza grupelor, se vor executa lovituri departajare (3), indiferent de scorul de pe teren, la fel ca la juniori U13, U12, U11. Rezultatul de la LDD se va lua în considerare în cazul în care se vor afla la egalitate la finalul jocurilor, conform criteriilor de mai jos. Se califică mai departe primele două echipe din fiecare grupă

Grupa A

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CRĂCIUNELU DE JOS 3 3 0 0 13-0 9
2 VALEA LUNGĂ 3 1 1 1 4-3 4
3 ȘONA 3 1 1 1 2-9 4
4 MIHALȚ 3 0 0 0 1-8 0

A - Locația:  Stadionul Comunal - Crăciunelu de Jos (persoană de contact Câmpean Adrian - 0745 187 594)

Data:  19.03.2023 - Duminică

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  A

Crăciunelu de Jos 

4-0  Mihalț
11:40  A Șona 1-1 (1-2 dldd)  Valea Lungă
12:20 A Mihalț 0-1 

Șona

13:00 A Valea Lungă 0-1 

Crăciunelu de Jos

13:40 A Mihalț 1-3 

Valea Lungă

14:20 A Șona 0-8 

Crăciunelu de Jos

Grupa B

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 LIVEZILE  3 3 0 0 11-0 9
2 LUNCA MURESULUI    3 2 0 1 6-2 6
3 BISTRA 3 1 0 2 4-8 3
4 SÂNTIMBRU 3 0 0 3 3-14 0

B - Locația:  Stadion Galtiu (persoană de contact Hulea Ovidiu - 0728 325 631)

Data:  19.03.2023 - Duminică

 

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
12:00 B

Sântimbru

0-6  Livezile
12:40 B  Bistra 0-2  Lunca Mureșului
13:20 B  Livezile 1-0

Lunca Mureșului

14:00 B  Sântimbru 2-4

Bistra

14:40 B  Bistra 0-4

Livezile

15:20 B  Lunca Mureșului  4-1

Sântimbru

Grupa C

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 ȘUGAG  3 3 0 0 7-0 9
2 CIUGUD 3 2 0 1 5-4 6
3 SĂSCIORI 3 1 0 2 2-4 3
4 DAIA ROMÂNĂ  3 0 0 3 1-7 0

 

C - Locația:  Stadionul Comunal - Daia Română (persoană de contact Iancu Iosif - 0744 393 297)

Data:  18.03.2023 - Sâmbătă

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
12:00 C

Daia Română 

1-2  Ciugud
12:40 C  Șugag 1-0  Săsciori
13:20 C  Ciugud 3-0

Săsciori

14:00 C  Daia Română 0-3

Șugag

14:40 C  Șugag 3-0

Ciugud

15:20 C Săsciori 2-0

Daia Română

S-au calificat în faza a doua a competiției, primele două echipe din fiecare grupă, cele 6 echipe calificate fiind repartizate după criteriul valoric, în două grupe a câte 3 echipe. Se vor forma trei urne valorice (urna 1 primele două echipe cu cel mai mare număr de puncte, golaveraj cel mai bun șamd, urna doi următoarele două echipe, iar urna 3 celelalte două echipe cu cel mai mic număr de puncte/golaveraj cel mai slab dintre echipele calificate).

Urna 1: Crăciunelu de Jos și Livezile

Urna 2: Șugag și Lunca Mureșului

Urna 3: Ciugud și Valea Lungă

Grupa 1

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CRĂCIUNELU DE JOS  2 1 1 0 2-1 4
2 CIUGUD 2 0 2 0 3-3 2
3 LUNCA MUREȘULUI 2 0 1 1 2-3 1

Grupa 1 - Locația:  Stadionul Aiudel - Loc. Aiud

Data:  26.03.2023 (duminică)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
13:00  1

Crăciunelu de Jos 

1-1  Ciugud
13:40  1 Ciugud 2-2  Lunca Mureșului
14:20 1 Lunca Mureșului 0-1 

Crăciunelu de Jos

Grupa 2

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 LIVEZILE 2 2 0 0 5-0 6
2 ȘUGAG 2 0 1 1 0-3  1*
3 VALEA LUNGĂ  2 0 1 1 0-2 1

Grupa 2 - Locația:  Stadionul Aiudel - Loc. Aiud

Data:  26.03.2023 (duminică)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  2

Livezile

2-0  Valea Lungă
11:40  2 Valea Lungă  0-0 (2-3 dldd)   Șugag *
12:20 2 Șugag 0-3 

Livezile

În faza finală, s-au calificat primele două clasate din faza a doua a grupelor, unde s-au împerecheat astfel:

12:00 - Semifinala 1: Crăciunelu de Jos 4-0 Șugag

12:40 - Semifinala 2: Livezile 1-0 Ciugud

13:20 - Finala mică: Ciugud 1-0 Șugag

14:00 - Finala mare: Livezile 2-0 Crăciunelu de Jos

Locul I - LIVEZILE

locul II - CRĂCIUNELU DE JOS

locul III - CIUGUD

locul IV - ȘUGAG

Golgheterul competiției - MĂRGINEAN TUDOR (Crăciunelu de Jos)

Cel mai bun portar - NICIU RĂZVAN (Livezile)

Cel mai bun jucător - GĂRDUȘ DARIAN (Livezile)

Arbitrii fazei finale: MUTU ANDREI și VĂIDEAN ALEXANDRU.

Faza finală s-a desfășurat sâmbătă (1 aprilie 2023), pe stadionul din Galtiu.

Fiecare comună participantă a primit 3 (trei) mingi de joc din partea AJF Alba / FRF, iar echipele calificate în faza finală și jucătorii remarcați, au primit câte o minge, trofeu, diplome și medalii.

Baremul de arbitraj este subvenționat de AJF Alba, prin proiectul depus la Consiliul Județean Alba.

Asistența medicală este asigurată de comuna considerată organizatoare (gazdă).

În faza grupelor, departajarea se va face în ordine, după următoarele criterii:

- numărul mai mare de puncte obținute în toate meciurile din grupă;

- numărul mai mare de puncte obținute în meciurile dintre echipele aflate la egalitate;

- dacă au același număr de puncte și au terminat la egalitate jocul/jocurile direct(e), ori au câștigat fiecare cu fiecare, echipa câștigătoare la loviturile de departajare va primi un punct în plus;

- golaverajul mai bun;

- golurile mai multe marcate;

- clasamentul fair play conform ROAF;

- tragere la sorți.

 

Competitii 2024-2025