ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Cupa Satelor
CUPA SATELOR U 13: S-au înscris 12 comune. Prima fază a grupelor va avea loc în perioada 16-17 martie 2024 Imprimare Email

CUPA SATELOR

Jucători născuți în anul 2011 și mai tineri

În perioada 16-17 martie 2024, AJF Alba va organiza prima fază a grupelor la Cupa Satelor - competiție rezervată jucătorilor născuți în anul 2011 și mai tineri (fete 2009 și mai tinere). La ediția din acest an s-au înscris 12 echipe din 11 comune, care au fost repartizate geografic în patru grupe a câte trei echipe. 

Regulametul competiției îl puteți citi AICI.Cupa Sate 2022

La finalul jocului din faza grupelor, se vor executa lovituri departajare (3 sau ulterior până avem o câștigătoare), indiferent de scorul de pe teren, la fel ca la juniori U13, U12, U11. Rezultatul de la LDD se va lua în considerare în cazul în care se vor afla la egalitate la finalul jocurilor, conform criteriilor de mai jos. Se califică mai departe primele două echipe din fiecare grupă.

Faza I

 Grupa A

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 DAIA ROMÂNĂ 2 1 1 0 2-1 4 (5*)
2 CRĂCIUNELU DE JOS  2 1 1 0 2-1 4
3 SĂSCIORI 2 0 0 2 0-2 0

Grupa A - Locația: Daia Română - persoană de contact: Iancu Iosif - 0744 393 297

Data:  17.03.2024 (duminică)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
12:00  A

Crăciunelu de Jos

1-0  Săsciori
12:40  A Săsciori  0-1  Daia Română
13:20 A Daia Română 1-1 (3-1 dldd)

Crăciunelu de Jos

Grupa B

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 SĂLIȘTEA 1 2 1 1 0 2-1 4
2 VALEA  LUNGĂ  2 0 2 0 2-2 2
3 SÂNTIMBRU 2 0 1 1 3-4 1

Grupa B - Locația: Galtiu 2 - persoană de contact: Hulea Ovidiu - 0728 325 631

Data:  17.03.2024 (duminică)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  B

Sântimbru

2-2  Valea Lungă
11:40  B Valea Lungă  0-0  Săliștea 1
12:20 B Săliștea 1 2-1

Sântimbru

Grupa C

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 LUNCA MUREȘULUI 2 1 0 1 3-4 3 (5*)
2 ȘUGAG 2 1 0 1 4-2 3 (4*)
3 MIHALȚ 2 1 0 1 3-4 3 (3*)

Grupa C - Locația: Mihalț - persoană de contact: Carnat Nicolae - 0764 503 001

Data:  16.03.2024 (sâmbătă)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  C

Mihalț

0-3 (1-2 dldd)  Șugag
11:40  C Șugag 1-2  (2-3 dldd)  Lunca Mureșului
12:20 C Lunca Mureșului  1-3 (2-0 dldd)

Mihalț

* Echipa câștigătoare la loviturile de departajare primește 1 punct.

Grupa D

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 BISTRA 2 2 0 0 7-0 6
2 CIUGUD 2 1 0 1 7-1 3
3 SĂLIȘTEA 2  2 0 0 0 0-0 0

Grupa D - Locația: Ciugud - persoană de contact: Șuvaina Cosmin - 0742 928 496

Data:  16.03.2024 (sâmbătă)

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  D

Ciugud

7-0  Săliștea 2
11:40  D Săliștea 2  0-6 Bistra
12:20 D Bistra 1-0

Ciugud

S-au calificat în faza a doua a grupelor (23/24 martie), primele două echipe din fiecare grupă, cele opt echipe calificate urmând să fie repartizate după criteriul valoric, în două grupe a câte patru echipe. S-au format patru urne valorice (urna 1 primele două echipe de pe locul 1 cu cel mai mare număr de puncte, golaveraj cel mai bun, urna doi următoarele două echipe, șamd).

Urna 1: Bistra și Săliștea

Urna 2: Daia Română și Lunca Mureșului

Urna 3: Crăciunelu de Jos și Ciugud

Urna 4: Șugag și Valea Lungă

Faza II

Grupa 1

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CRĂCIUNELU DE JOS 3 2 1 0 2-0 7
2 VALEA LUNGĂ 3 1 2 0 2-1 5
3 LUNCA MUREȘULUI 3 1 1 1 3-1 4
4 BISTRA 3 0 0 3 1-6 0

Grupa 1 - Locația: Loc. Lunca Mureșului

Data:  24.03.2024 - Duminică

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  1

Lunca Mureșului

0-1  Crăciunelu de Jos
11:40  1 Bistra 1-2  Valea Lungă
12:20 1 Crăciunelu de Jos 1-0

Bistra

13:00 1 Valea Lungă 0-0

Lunca Mureșului

13:40 1 Crăciunelu de Jos 0-0

Valea Lungă

14:20 1 Bistra 0-3

Lunca Mureșului

Grupa 2

 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 DAIA ROMÂNĂ 3 2 1 0 3-0 7
2 CIUGUD 3 2 0 1 5-3 6
3 ȘUGAG 3 1 0 1 4-3 4
4 SĂLIȘTEA 3 0 0 3 1-7 0

Grupa 2 - Locația: Loc. Daia Română

Data:  24.03.2024 - Duminică

Ora  Grupa Echipa Scor Echipa
11:00  2

Săliștea

1-2  Ciugud
11:40  2 Daia Română  0-0  Șugag
12:20 2 Ciugud 0-1

Daia Română

13:00 2 Șugag 3-0

Săliștea

13:40 2 Ciugud 3-1

Șugag

14:20 2 Daia Română 2-0

Săliștea

Faza finală: Duminică - 31 martie 2024 - Loc. Daia Română

11:30 - Semifinala 1: Crăciunelu de Jos 2-0 Ciugud

12:10 - Semifinala 2: Valea Lungă 1-0 Daia Română

13:00 - Finala Mică: Daia Română 1-1 (2-1 dldd) Ciugud

13:40 - Finala Mare: Crăciunelu de Jos 1-0 Valea Lungă 

14:20 - Festivitatea de premiere

Locul I - Crăciunelu de Jos

Locul II - Valea Lungă

Locul III - Daia Română

Locul IV - Ciugud

Golgheterul competiției - Cătană Luca (Ciugud)

Cel mai bun portar -  Balu Ștefan (Valea Lungă)

Cel mai bun jucător - Oniga Victor (Crăciunelu de Jos)

Fiecare comună participantă a primit 2 mingi de joc din partea AJF Alba / FRF, iar echipele calificate în faza finală și jucătorii remarcați, vor primi trofeu, diplome și medalii.

Baremul de arbitraj este 50 lei / echipă / joc și se achită după joc de echipele participante.

Asistența medicală este asigurată de comuna considerată organizatoare (gazdă).

În faza grupelor, departajarea se va face în ordine, după următoarele criterii:

- numărul mai mare de puncte obținute în toate meciurile din grupă;

- numărul mai mare de puncte obținute în meciurile dintre echipele aflate la egalitate;

- dacă au același număr de puncte și au terminat la egalitate jocul direct, ori au câștigat fiecare cu fiecare, echipa câștigătoare la loviturile de departajare va primi un punct în plus;

- golaverajul mai bun;

- golurile mai multe marcate;

- clasamentul fair play conform ROAF;

- tragere la sorți.

 

Competitii 2024-2025