ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Știri
Comisia Tehnică din cadrul AJF Alba organizează un nou curs de licență C-UEFA. Data limită de înscriere: 3 octombrie 2022. În data de 17 octombrie,ora 15:00, prezentarea platformei FRF Coach în prezența tuturor antrenorilor de copii și juniori! Imprimare Email
Luni, 19 Septembrie 2022

 

Comisia Tehnică din cadrul AJF Alba organizează un nou curs de licență C-UEFA. Data limită de înscriere: 3 octombrie 2022.

În data de 17 octombrie,ora 15:00, va avea loc prezentarea platformei FRF Coach, de către domnul Vlad Munteanu, manager de proiect implementare FRF Coach, în prezența tuturor antrenorilor de copii și juniori!

Licenta C 2018

Despre platforma FRF COACH puteți citi mai multe AICI, mai multe informații urmând să fie anunțate în timp util.

Acțiunea  va fi considerată ca perfecționare anuală obligatorie în vederea reînnoirii cardurilor UEFA C (pentru posesorii acesteia)

Dosarul trebuie să conțină următoarele documente:

Citeşte mai mult...
 
Cupa României - Faza județeană Imprimare Email
Vineri, 26 August 2022

CUPA ROMÂNIEI

FAZA a II-a

S-au calificat în faza a II-a, câștigătoarele celor nouă grupe din Faza I: CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș, AS Limbenii Limba, AFC Viitorul Răhău, ACS Șoimii Ciumbrud, CSC Fortuna Lunca Mureșului, AS Voința Beldiu, CS Dacia Mihalț, ACS Nicolae Linca Cergău și ACS Adu Academy Șona, la care se adaugă cinci echipe din liga 4: CS Cuprirom Abrud, ACS GT Sport Alba Iulia, AFC Kinder Teiuș, CS Inter Unirea și AS Hidromecanica Șugag.

Jocurile din faza a II-a:

Miercuri 5 octombrie 2022 - ora 16:30

AS LIMBENII LIMBA - ACS GT SPORT ALBA IULIA

ACS ADU ACADEMY ȘONA - ACS NICOLAE LINCA CERGĂU

AFC VIITORUL RĂHĂU - AS HIDROMECANICA ȘUGAG

ACS ȘOIMII CIUMBRUD - AFC KINDER TEIUȘ

CS DACIA MIHALȚ - AS VOINȚA BELDIU

CSC FORTUNA LUNCA MUREȘULUI - CS INTER UNIREA

Miercuri 12 octombrie 2022 - ora 16:30

CS ARIEȘUL APUSENI BAIA DE ARIEȘ - CS CUPRIROM ABRUD

Jocurile de juniori U 19 programate inițial în data de 5 octombrie, se vor disputa marți 4 octombrie ora 16:30

Jucătorii seniori, indiferent de categorie, cu excepţia portarului, nu pot participa la două jocuri oficiale în aceeaşi zi. Prin participare la joc se înţelege intrarea efectivă în teren (ca titular sau prin înlocuirea unui titular) şi nu simpla înscriere a jucătorului în raportul de arbitraj. 

Jucătorii juniori, cu excepţia portarului, au dreptul de a participa la două partide oficiale consecutive, cu respectarea condiției ca respectivii jucători să joace cel mult 135 de minute cumulate în două jocuri în decurs de 24 de ore, dacă al doilea joc se desfășoară cel mai devreme în ziua imediat următoare. Nerespectarea regulamentului duce la pierderea celui de-al doilea joc prin forfait (3-0).

Jocurile se desfășoară într-o singură manșă, pe terenul primei echipe, considerate a fi organizatoare de joc.

Echipele considerate gazde, vor achita partea nesubvenționată a baremului de arbitraj (280 lei), diferența fiind achitată de AJF Alba, în baza proiectului cu C.J. Alba. 

Conform Hotărârii Comitetului de Urgență din 21.08.2018, în faza județeană a Cupei României, în situația în care după consumarea celor 90 de minute de joc regulamentare, rezultatul este egal, echipa învingătoare va fi stabilită direct prin executarea loviturilor de departajare, fără a se mai disputa cele două reprize de prelungiri, a câte 15 minute.

ATENŢIE: În faza judeţeană a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maxim 5 (cinci) înlocuiri de jucători pe toată durata jocului (în tot atâtea opriri), numărul maxim de jucători care poate fi trimis în acelaşi timp de fiecare echipă la încălzire fiind 3.

Echipele sunt obligate să folosească cel puţin 1 jucător născut după 01.01.2003 (U 20), atunci când se întâlnesc echipe de liga 4, iar dacă sunt echipe de liga 5 sau din eșaloane diferite (4 cu 5), nu există restricții cu privire la jucătorii Under.

Dacă acesta este eliminat din teren (cartonaș roșu), echipa în cauză nu este obligată să introducă în teren un alt jucător care să îndeplinească condițiile respective.

IMPORTANT !!!

* În data de 25 august 2015, a avut loc ședința Comitetului Executiv de Urgență a Federației Române de Fotbal, astfel s-a hotărât ca: "În competițiile de seniori în cadrul cărora se utilizează și jucători juniori (născuţi în anul 2004 şi mai tineri), identificarea acestora se va face pe baza carnetului de legitimare", conform punctului 9, din hotărârea comitetului de urgență. Pentru a putea fi folosit la seniori, un junior trebuie să aibă împlinită vârsta de 14 ani.

Astfel, în competițiile de seniori, jucătorii juniori nu vor mai fi obligați să prezinte decât carnetul de legitimare (fără carte de identitate sau pașaport în copie sau original, cum era prevăzut în ROAF, la articolul 49, alin.1, teza finală).

În ședința Biroului Executiv a Asociației Județene de Fotbal Alba, din data de 07.08.2015, s-a hotărât ca începând cu faza sferturilor de finală a Cupei României, faza județeană, baremele de arbitraj și observare vor fi aceleași cu baremele de la Liga 4, iar până la faza optimilor de finală -inclusiv-, se va achita baremul aferent ligii din care face parte echipa considerată organizatoare (gazdă). Lista baremelor poate fi văzută AICI.

Se vor califica în optimile de finală cele 7 câștigătoarea a fazei a II-a, în care vor intra și celelalte 9 echipe de liga 4 (CS Zlatna, ACS Viitorul Vama Seacă, CSC Voința Stremț, ACS Performanța Ighiu, ACS Spicul Daia Română, ACS Energia Săsciori, CS CIL Blaj, ACS Viitorul Sântimbru și ACS Industria Galda. În faza optimilor de finală echipele se vor împerechea prin tragere la sorți, formându-se două urne valorice.

FAZA I

În prima fază a Cupei României, au fost înscrise toate echipele de Liga a V-a (26 din 30), cu excepția celor patru echipe satelit (CS Ocna Mureș, ACS Industria Galda, ACS Viitorul Sântimbru și ACS Performanța Ighiu), care conform ROAF: În situația cluburilor cu mai multe echipe de seniori, în cadrul Cupei României, pot participa doar cu echipa de categorie superioară a clubului".

În urma împerecherii geografice, au fost formate opt grupe a câte trei echipe și o grupă de două echipe. Vor juca în sistem fiecare cu fiecare, un singur joc, iar câștigătoarele grupelor vor primi trofeu pentru câștigătoarea grupei și vor obține calificarea în faza a doua, în care vor intra și cinci echipe de liga 4: CS Cuprirom Abrud, ACS GT Sport Alba Iulia, AFC Kinder Teiuș, CS Inter Unirea și AS Hidromecanica Șugag). 

Grupa 1

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CS ARIESUL APUSENI BAIA DE ARIES 2 2 0 0 17-0 6
2 CS VIITORUL ROSIA MONTANA  2 0 0 2 0-17 0

11 Septembrie 2022 - ora 14:00

CS Viitorul Roșia Montană 0-9 CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș (Teren - Abrud)

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș 8-0 CS Viitorul Roșia Montană

În cazul grupei 1,dacă la finalul jocului retur, echipele se află la egalitate (două rezultate de egalitate sau victorii la o diferență egală de goluri) se vor executa direct lovituri de departajare, pentru desemnarea echipei câștigătoare a grupei.

Grupa 2

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 AS LIMBENII LIMBA 2 2 0 0 11-1 6
2 AFC MICESTI  2 1 0 1 3-5 3
3 AS INTER CIUGUD 2 0 0 2 3-11 0

3 Septembrie 2022 - ora 17:30 - Sâmbătă

AS Inter Ciugud 2-3 (4-6 dldd) AFC Micești

11 Septembrie 2022 - ora 12:00

AFC Micești 0-3 (11-10 dldd) AS Limbenii Limba (Teren Ciugud)

18 Septembrie 2022 - ora 11:00

AS Limbenii Limba 8-1 AS Inter Ciugud (Teren Ciugud)

Grupa 3

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 AFC VIITORUL RĂHĂU  2 2 0 0 4-0 6
2 AS ORIENT BLANDIANA  2 1 0 1 4-4 3
3 AFC ȘOIMII VINȚU DE JOS  2 0 0 2 2-6 0

4 Septembrie 2022 - ora 14:00

AFC Viitorul Răhău 2-0 (8-7 dldd) AS Orient Blandiana

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

AFC Șoimii Vințu de Jos 0-2 (4-3 dldd) AFC Viitorul Răhău

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

AS Orient Blandiana 4-2 AFC Șoimii Vințu de Jos

Grupa 4

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 ACS ȘOIMII CIUMBRUD  2 1 1 0 6-2 4
2 ACS BĂGĂU 2 0 2 0 5-5 2
3 AS MUREȘUL GÂMBAȘ  2 0 1 1 3-7 1

4 Septembrie 2022 - ora 17:00

AS Mureșul Gâmbaș 3-3 (2-4 dldd) ACS Băgău

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Băgău 2-2 (2-3 dldd) ACS Șoimii Ciumbrud

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Șoimii Ciumbrud 4-0 AS Mureșul Gâmbaș

Grupa 5

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CSC FORTUNA LUNCA MUREȘULUI  2 2 0 0 12-6 6
2 CS FC LOPADEA NOUĂ  2 1 0 1 5-6 3
3 ACS PROGRESUL FĂRĂU  2 0 0 2 3-8 0

4 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Progresul Fărău 0-2 (5-4 dldd) CS FC Lopadea Nouă

11 Septembrie 2022 - ora 14:00

CSC Fortuna Lunca Mureșului 6-3 (2-3 dldd) ACS Progresul Fărău

18 Septembrie 2022 - ora 15:00

CS FC Lopadea Nouă 3-6 CSC Fortuna Lunca Mureșului

Grupa 6

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 AS VOINȚA BELDIU 2 2 0 0 8-2 6
2 CS RAPID CFR TEIUȘ 2 1 0 1 4-6 3
3 AS NAȚIONAL RĂDEȘTI  2 0 0 2 4-8 0

4 Septembrie 2022 - ora 11:00

AS Voința Beldiu 4-2 (4-3 dldd) AS Național Rădești

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

AS Național Rădești 2-4 (3-5 dldd) CS Rapid CFR Teiuș

17 Septembrie 2022 - ora 17:00

CS Rapid CFR Teiuș 0-4 AS Voința Beldiu

Grupa 7

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 ACS DACIA MIHALȚ 2 2 0 0 7-1 6
2 ACS CRĂCIUNEL 2 1 0 1 9-4 3
3 CS SPICUL BUCERDEA  2 0 0 2 2-13 0

4 Septembrie 2022 - ora 17:00

CS Spicul Bucerdea 2-8 (0-3 dldd) ACS Crăciunel

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

CS Dacia Mihalț 5-0 (5-2 dldd) CS Spicul Bucerdea

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Crăciunel 1-2 CS Dacia Mihalț

Grupa 8

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 ACS NICOLAE LINCA CERGĂU  2 2 0 0 8-5 6
2 ACS TÂRNAVELE TIUR 2 1 0 1 5-5 3
3 AS PĂNADE 2 0 0 2 4-7 0

4 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Nicolae Linca Cergău 4-3 (3-4 dldd) AS Pănade

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Târnavele Tiur 2-4 ACS Nicolae Linca Cergău (Teren Bucerdea)

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

AS Pănade 1-3 ACS Târnavele Tiur

Grupa 9

Loc Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 ACS ADU ACADEMY ȘONA  1 1 1 0 16-4 4
2 AS GAZ METAN VALEA LUNGĂ  1 1 1 0 9-4 4
3 ACS VIITORUL BIIA 2 0 0 2 4-21 0

4 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Adu Academy Șona 14-2 (2-3 dldd) ACS Viitorul Biia

11 Septembrie 2022 - ora 17:00

ACS Viitorul Biia 2-7 (2-4 dldd) AS Gaz Metan Valea Lungă

18 Septembrie 2022 - ora 17:00

AS Gaz Metan Valea Lungă 2-2 ACS Adu Academy Șona

Jocurile se desfășoară într-o singură manșă, pe terenul primei echipe, considerate a fi organizatoare de joc. Terenul, ora şi ziua de disputare a jocurilor, se pot modifica numai cu acordul ambelor echipe, prin cerere scrisă depusă la sediul AJF Alba, până cel târziu miercuri 31 august, ora 15:00.

Se pot efectua în Cupa României 5 (Cinci) schimbări pe toată durata competiției, iar în campionat la liga 4 se pot efectua 5 schimbări și la liga 5 se pot efectua 6 schimbări.

Baremul de arbitraj se achită în avans la AJF Alba: 280 lei / joc, de către echipa gazdă, diferența fiind subvenționată de AJF Alba.

În Cupa României evidența avertismentelor este separată de campionat, iar cumul este considerat la fiecare 2 CG, cu excepția jucătorilor care primesc al doilea CG în semifinale, care la fel ca în liga campionilor, vor avea drept de joc în finală (această regulă se aplică doar pentru finală și doar la cumul, nu și la cartonaș roșu).

Situația financiară a cluburilor: AICI.

Lista baremelor de arbitraj: AICI.

Criterii de departajare la grupele 2-9:

Următoarele aspecte de care se va ține cont în departajarea formațiilor sunt, în ordine:

  • Rezultatul meciului direct; 
  • Golaverajul general mai bun în toate meciurile jucate; 
  • Numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile din grupă;
  • Rezultatul după loviturile de departajare;
  • Tragere la sorți.

În conformitate cu decizia Comitetului Executiv al FRF din data de 29.06.2022, la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei califícate în faza a II-a.

Conform articolului 30 alin. 15 din R.O.A.F. : "Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii lor din campionatul în care participă".

 
Școala de arbitri - CJA Alba Imprimare Email
Joi, 11 August 2022

Începând cu data de 01 septembrie 2022, CJA Alba organizează o nouă ,,Școală de arbitri,, dedicată tuturor persoanelor (băieți și fete) cu vârsta minimă de 14 ani. De menționat faptul că aceste cursuri sunt GRATUITE.

În acest sens FRF, vine în spijinul organizării și promovării prin intermediul arbitrilor FIFA (vezi link AICI )arbitri 3647538_HC1_2766

 
Campionatul Munților Apuseni 2022 (ediția a XI-a) a ajuns în faza sferturilor de finală. Vezi care sunt echipele calificate: Imprimare Email
Miercuri, 27 Iulie 2022

Duminică, 31 iulie 2022, vor avea loc jocurile din cadrul sferturilor de finală ale Campionatului Munților Apuseni (ediția a XI-a), fotbal pe teren redus pentru zona rurală. Au plecat la drum în actuala ediție, 14 echipe de copii și 14 echipe de seniori din: Poiana Vadului, Arieșeni, Bucium, Ciuruleasa (grupa A), Bistra, Sohodol, Sălciua, Albac (grupa B), Lupșa, Roșia Montană, Avram Iancu (grupa C), Vadu Moților, Horea și Vidra (grupa D).CMA Sfert 2022

După faza grupelor, în urma jocurilor disputate și a clasamentelor finale din grupă, din cele 28 de echipe înscrise, reprezentând localitățile menționate, au mai rămas în luptă pentru faza sferturilor de finală la copii, echipele clasate pe primele două locuri din grupe, adică: Poiana Vadului și Ciuruleasa(din grupa A), Albac și Bistra (din grupa B), Lupșa și Roșia Montană (din grupa C), Horea și Vadu Moților (din grupa D), iar la seniori: Poiana Vadului și Arieșeni (din grupa A), Bistra și Sohodol (din grupa B), Lupșa și Roșia Montană (din grupa C), Vadu Moților și Horea (din grupa D).

Se remarcă faptul că echipele din Lupșa, Poiana Vadului, Roșia Montană, Vadu Moților, Bistra și Horea, s-au calificat atât la juniori, cât și la seniori.

Rezultatele înregistrate și clasamentele finale din grupe le vedeți AICI.

Conform criteriului de împerechere a jocurilor din sferturile de finală, duminică - 31 iulie, la Bistra și Poiana Vadului (în premieră), vom avea următoarele jocuri:

 

 

Citeşte mai mult...
 
<< Început < Anterior 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Următor > Sfârşit >>